Автор: Леся Наумчук
Подорож – це завжди хороша ідея, аби змінити навколишню картинку і перезавантажити думки. Погодьтеся, що навіть повітря пахне інакше, коли вранці виходиш із поїзда – можливо, трохи втомлений, змарнілий, але сповнений планів за короткий час встигнути все обійти і все скуштувати, набратися вражень, аби вистачило до наступної поїздки.
Отже, коли ресурси організму – на нулі, потрібно вибратися на курорт. На найвідоміший кліматичний курорт Прикарпаття – місто Яремче. Це ідеальний варіант відпочинку на вихідні. Адже розташоване воно між горами на березі річки Прут. І всі цікаві локації – гори, водоспади, пішохідні маршрути різної складності, круті скелі та самобутня гуцульська культура, – перебувають фактично у пішій доступності.
Як дістатися до Яремчі
Залізниця
Сюди курсують поїзди з багатьох міст: зі Львова (Львів – Рахів), з Івано-Франківська (Івано-Франківськ – Рахів, Івано-Франківськ – Ворохта) та Києва (Київ – Ворохта).
Автобус
В Яремче їдуть такі автобуси: Харків – Яремче, Київ – Яремче, Львів – Яремче (Рахів), Івано-Франківськ – Яремче (Ворохта – Поляниця – Яблуниця – Верховина).
Автомобіль
Із Києва до Яремчі потрібно їхати через Житомир, Бердичів, Хмельницький та Коломию. Зі Львова прямуйте на Івано-Франківськ, а далі через Надвірну до Яремчі. З Івано-Франківська їхати приблизно годину через Назавизів, Надвірну та Делятин.
Чим зайнятися в Яремчі
Подивитися на скелю «Слон»
Шанувальникам піших прогулянок і тиші варто прогулятися до скелі «Слон», що розташована на схід від центральної частини Яремчі. Рухайтеся на південний захід до вулиці Підскельної, повернувши одразу за супермаркетом. Маршрут дуже короткий і нескладний. Якщо ви вирішили спускатися вулицею Руднєва, то потрібно пройти приблизно 200 метрів і повернути направо.
Скеля «Слон» належить до однієї з найвищих гір у Карпатах – Маковиці (984 метри над рівнем моря). Її західний схил впирається у стрімкі води Пруту і позбавлений рослинності. Якщо дивитися здалеку, то можна розгледіти великий силует слона. Тому це геологічне диво природи і назвали «Слон».
Одразу біля «Слона» є декілька просторих галявин, де можна зручно влаштуватися для пікніка на природі.
Прогулятися містом до річки Прут
Якщо ви не хочете дивитися на «слона», але все ще прагнете розслабленого єднання з природою, – прогуляйтеся до так званої набережної Яремчі. Через дорогу від залізничного вокзалу починається стежка, яка веде прямо до річки Прут. Пройдіть неспішною ходою, насолоджуючись спокоєм, красою природи та співом птахів.
Зупиніться біля річки, спостерігаючи, як вода тече вдалечінь, забираючи з собою всі проблеми.
На березі теж є місця, де можна влаштувати пікнік, але смаколики і напої треба нести із собою, бо безпосередньо тут нічого купити не можна. Але в центрі міста, звідки й починається шлях до річки, багато яток пропонують різноманітну їжу на винос.
Зробити селфі біля водоспаду Пробій
Яремче радує мандрівників тим, що тут не потрібно витрачати багато сил на пошуки цікавинок, адже у місті розташовано одразу кілька перлин України. Однією з яких є водоспад Пробій. І хоча він невеликий – лише три-п’ять метрів, але це місце залишає по собі незабутні враження. Правда, готуйтеся до того, що у вихідні тут збираються тисячі туристів. І щоб зробити інстаграмне фото без незнайомих людей у кадрі, доведеться дуже постаратися. Але воно того варте!
Водоспад розташований у глибокому каньйоні, де річка Прут виходить на поверхню. Вода стрімко падає з висоти вісім метрів, утворюючи білий каскад, який розбивається об великі камені бурхливими потоками. За силою й швидкістю потоку води Пробій посідає одне із перших місць серед водоспадів Карпат.
Особливістю водоспаду Пробій є те, що його можна роздивитися практично з усіх ракурсів, на відміну від «диких» водоспадів. Для цього спеціально збудували пішохідний 20-метровий міст. Зупиніться на мосту, спостерігаючи, як вода падає вниз, забираючи із собою всі проблеми.
Якщо ж ви, навпаки, прагнете адреналіну, то за окрему плату можна стати учасником банджі-джампінгу і стрибнути з мосту. Це точно зробить ваш відпочинок у Карпатах незабутнім.
Спустившись з мосту, водоспад Пробій продовжує дивувати, адже з правого берега Прута його оточують так звані готичні складки. Ці скельні урвища – природні утворення, що нагадують шпилі готичного собору. А їхній вік – 75 млн років! Обов’язково відвідайте Пробій і відчуйте його магію!
Сходити на сувенірний ринок
Надивувавшись природніми особливостями водоспаду та його околиць, неодмінно зайдіть на сувенірний ринок та накупіть всього потрібного і непотрібного, адже шопінг – це теж своєрідна терапія. А вибирати тут є з чого – аж очі розбігаються від автентичних виробів ручної роботи: кераміка, вироби зі шкіри і шерсті, вишиванки. Лайфхак: якщо плануєте купити вишиванку, то сходіть на центральний ринок Яремчі, там вона коштує дешевше. Але вибір на сувенірному ринку значно більший.
Для близьких і друзів тут можна придбати неповторні подарунки: носки, рукавиці, шалики, шапки з козячої чи овечої шерсті ще й з візерунками, образи яких взяті з природи Карпат. Такий сувенір цінуватиметься набагато більше, аніж безликий магнітик машинного виробництва. Хоча на сувенірному ринку у місцевої майстрині ви зможете купити магніти ручної роботи.
Також тут можна придбати карпатський чай, сири – бринзу, будз, вурду, місцеві наливки, домашнє вино. Тобто кожен знайде сувенір собі до вподоби, з пустими руками точно не підете!
Якщо зголодніли, то довкола розташувалися колоритні ресторани в гуцульському стилі на будь-який смак і гаманець. А на початку великого ярмарку розміщений ресторан «Гуцульщина», побудований без жодного цвяха.
Відвідати тематичний парк легенд «Гедзьо»
Наприкінці сувенірного ринку поверніть направо – тут з’явилася нова атракція, яка не залишить байдужими ні дорослих, ні дітей. За моїми спостереженнями, дорослі тішаться навіть більше, походжаючи в хобітських накидках. Йдеться про парк легенд «Гедзьо». Його вже прозвали найінстаграмнішим місцем в Україні, адже, потрапляючи всередину, ви ніби переноситеся в казку.
Парк складається з будиночків, збудованих прямо всередині пагорбів і на деревах, – і все це в оточені гір. Тому, щойно увійшовши і підключивши дрібку фантазії, можна уявити, що потрапив у світ ельфів, хобітів та інших чарівних істот.
Тут багато фотозон, обладнаних аутентичними атрибутами – ельфійськими мантіями, столовим посудом а-ля срібло, комином. Зайдіть у хобіт-паб – відчуйте, як чарівники та ельфи проводять вихідні за балачками й кухлем елю!
Для малечі на території парку розміщений міні-зоопарк – тут і папуги, і кролики, і козенята, яких навіть можна погодувати. Також за окрему плату діти можуть власноруч розмалювати і прикрасити пряник, який потім заберуть із собою.
Будівельні роботи на території Гедзьо-парку ще тривають, але це не створює жодних незручностей. Навпаки, майбутніх відвідувачів очікує ще більше казки та сюрпризів.
Подивитися на вольєрне господарство Карпатського національного природного парку
Цей міні-зоопарк розташований на вулиці Грушевського. Must-visit для всіх, хто відпочиває в Яремчі з дітьми або просто хоче побачити диких тварин зблизька. Оленів, косуль, диких кабанів, лисиць можна навіть погодувати, придбавши корм для тварин на вході або у доглядачів на території парку.
Загальна площа – парку 5,3 га. Тут обладнано просторі вольєри або просто обгороджено великі території, де всі тварини, які мешкають в карпатських лісах, почуваються комфортно.
У зоопарк легко дістатись автівкою: від залізничної станції прямуйте по вулиці Свободи приблизно 300 метрів, після цього поверніть праворуч – до залізничного переїзду. Одразу за ним поверніть ліворуч і прямуйте по вулиці Грушевського приблизно кілометр до розвилки з вказівником, від якого направо ще 500 метрів. Дійти до вольєрного господарства можна й пішки, приблизно за пів години. Орієнтиром буде ресторан «Ведмежа гора», розташований поруч із зоопарком.
Пройтися «Стежкою Довбуша» та піднятися на гору Маковиця
Поціновувачам активного відпочинку потрібно обов’язково пройтися стежкою Довбуша. Це невеликий, але дуже мальовничий маршрут, протяжністю лише 4 км.
До художньо-меморіального комплексу «Стежка Довбуша» дістатися дуже просто – він розташований трохи далі за водоспадом Пробій. Цей захоплюючий скельно-печерний комплекс розташований на висоті 668 метрів над рівнем моря. Виглядає він як нагромадження гігантських скель з глибокими і темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками, які створюють таємничий ландшафт.
«Стежка Довбуша» пролягає поміж буково-ялівцево-смерекового лісу, тож не забувайте глибоко дихати свіжим гірським повітрям. Свою назву вона отримала на честь легендарного опришка Олекси Довбуша. Вважається, що опришки грабували багатих польських панів та ділилися награбованим із бідними. Саме тому Олексу часто сприймають як українського Робін Гуда. За легендою, у XVII–XVIII століттях у цих скелях таборували опришки, використовуючи печери як сховища. Це місце справді вражає своєю таємничістю і красою в будь-яку пору.
Але раджу не зупинятися в кінці маршруту, а продовжити прогулянку і піднятися на гору Маковиця, про поворот на яку сповіщає вказівник. Взагалі, стежки тут добре протоптані туристами, і заблукати практично неможливо. Тож, рухаючись цією стежкою далі, дістанетесь до кам’янистої місцевості, а потім вийдете на мальовничу галявину, від якої лишиться година ходьби до вершини.
До речі, на самій вершині розташована колиба, де можна відпочити та перекусити. Або беріть їжу із собою і влаштуйте пікнік на галявині із краєвидами, від яких перехоплює подих.
Гора Маковиця здіймається на 984 метри над рівнем моря, а з її вершини відкривається панорама казкових гірських пейзажів: хребет Явірник, вершини гір Хом’як, Синяк і Довбушанка. Але будьте готові, що коли вийдете на відкриту місцевість, вас зустріне сильний вітер, тому краще візьміть із собою теплі речі (якщо подорожуєте влітку), навіть якщо погода буде сонячна.
Тривалість підйому становить приблизно три години, а спуск займе менше часу. Хоч маршрут і утворює так зване кільце, спускатися можна не тільки до початкової точки. Звідси також можна вийти й до водоспаду Пробій. Просто дотримуйтеся маркування.
Піднятися на гору Хом’як
Якщо підйом на Маковицю вам здався легким і ви бажаєте продовжити ознайомлення з Карпатами, рушайте в одноденний похід на гору Хом’як. До місця початку підйому можна дістатися власним авто чи скористатися автобусами, які їдуть на Буковель. Час у дорозі – приблизно година. Сам підйом займе у вас близько трьох годин, трохи менше – на спуск.
Маршрут легкий, трапляється лише декілька крутих підйомів. Тож зручно мандрувати навіть сім’ям із маленькими дітьми. За маршрутом облаштовано декілька місць відпочинку.
Перетнувши ліс і діставшись полонини Хом’яків, варто як слід відпочити, тому що далі на вас чекають останні три кілометри екстремального підйому. Стежка на вершину гори Хом’як майже вертикальна і така вузька, що іноді стає проблематично розминутися з іншими туристами, які вже спускаються. До того ж на шляху трапляються чагарники, а під ногами обсипатиметься каміння. Але враження, які ви отримаєте, варті всіх перешкод.
Висота гори Хом’як становить 1542 м. І діставшись вершини, перед вами відкриваються панорамні види на гори Синяк і Довбушанкy, місцеві села й Чорногірський масив. У ясну погоду можна побачити навіть Говерлу.
Порада: підйом краще запланувати на будній день, бо на вихідних черга з машин може сягати кілометра. Недарма мандрівники прозвали гору Хом’як вершиною «вихідного дня». І в лісі тоді буде доволі гучно, що завадить насолодитися єднанням з природою.
Спустившись з Хом’яка, чекайте на автобус, який їде на Яремчу чи Івано-Франківськ.
Звичайно, це приблизний план. Ви можете його дотримуватися або створити власний, чи просто гуляти без усякого плану. А місто Яремче тільки допоможе вам, адже тут кожен знайде розваги на власний смак, а поїздка при цьому не перетвориться на шалений і виснажливий марафон.
А Вы что скажете об этом?