Моя бабуся, ледь закінчувалося свято, питала, чи скоро у когось День народження. Тож якщо не вистачає свят – смачні дні року. А відзначити тут є що, бо перелік дивовижно строкатий, і є в ньому і сир, і птиця, і молюски, і кава, і ром, і особливо багато солодощів 🍩🍰🍦
Січень
1 січня відкриває місяць і увесь рік свято Кривавої Мері, мабуть, щоб хоч якось прийти до тями після всього різноманіття, що довелося з’їсти або випити напередодні.
2 січня доїдаємо олів’є, залишки нарізки та застиглі в холодильнику бутерброди з ікрою, яка, от халепа, частково прилипла до фольги, в яку ті бутерброди були загорнуті. Це День шведського столу, і хоча в поясненнях до свята пишуть, що сьогодні можна нарешті перестати готувати, а замість того піти до ресторану зі шведським столом, на мою думку, ідея полягає в тому, щоб звільнити холодильник і почати нове життя… Аж поки хтось не принесе з магазину заварні тістечка, бо 2 січня – також і їх свято 🤭
3 січня – черга за вишнею в шоколаді, а далі буде лише два несолодкі дні, в які можна перепочити від солодощів: 4 січня – День спагетті, та 6 січня – День квасолі, і з цього приводу пропоную приготувати салат.
🇮🇹 Італійський салат робиться дуже просто, потрібно лише перемішати приблизно рівну кількість вареної квасолі та нарізаних товстенькими кубиками помідорів, додати нарізану ріпчасту цибулю та багато петрушки, заправити олією та томатною пастою (це обов’язково, адже вона додає страві якогось незвичайного аромату), посолити 🍅
🇨🇭Зі швейцарським салатом трохи складніше, і я боюся помилитися в пропорціях, але можете також поекспериментувати.
Інгредієнти:
▫️Варена квасоля – один стакан або банка;
▫️Тунець у власному соку – одна банка;
▫️Мангольд – листя з одного кущика (5-6 штук);
▫️Петрушка – кілька стеблин;
▫️Зелені оливки (бажано з виразним смаком, з кісточками або без) – півпакетика чи банки;
▫️Рідина від оливок;
▫️Майонез;
▫️Сіль, перець.
Що робити:
Мангольд та петрушку порізати, тунець та оливки відцідити (рідину від оливок зберегти).
З оливок видалити кісточки, якщо без кісточок – можна розрізати навпіл, все викласти у велику миску.
🥗 В окремій мисочці змішати пару столових ложок майонезу з рідиною від оливок, щоб вийшов негустий соус. Заправити салат, додати солі та перцю за смаком, перемішати.
5 січня щедро прикрашаємо тістечка, каву та морозиво збитими вершками, на наступний день вклоняємося яблуні.
8, 9 та 10 січня по черзі відзначаємо існування ірисок, абрикосів та темного шоколаду.
11 січня треба наповнити склянки молоком та згадати день, коли приблизно 110 років тому в США почали розвозити молоко в пляшках. Для тих, хто не вживає молоко в натуральному вигляді, є безліч інших варіантів святкових страв: вершкове масло, згущене молоко звичайне або з какао, морозиво чи молочний коктейль і, звичайно, сир. Як сказав поет, “стрибок молока до безсмертя”.
12 січня – День курки карі. Також для любителів м’яса в січні є свято гарячих сендвічів з пастрамі, винайдених в Сполучених Штатах емігрантом з Литви (14 січня), і качки по-пекінськи (18 січня).
13 січня – день музики та краси, адже зараз треба ласувати персиками Мелба, якими пригощали австралійську оперну співачку Неллі Мелбу під час її виступів в Лондоні. Страва з персиків з малиновим соусом та ванільним морозивом – творіння французького шефа Огюста Ескоф’є. Для святкової вечері в готелі “Савой” стиглі персики з морозивом сервірували на срібній таці поверх скульптури лебедя, висіченої з криги, адже Лебідь – персонаж опери Вагнера “Лоенґрін”, де саме співала Мелба. Пюре з малини Ескоф’є додав вже згодом, а також перейменував “Персик з лебедем” на честь видатної сопрано (тільки послухайте цей голос!).
Знову морозивом – полуничним – можна побалувати себе 15 січня, а на наступний день приготувати щось гаряче та полум’яно гостре 🌶️🔥
Також 16 січня відзначають свято фігового (наголос на “і”) Ньютона Чесно, я не уявляла що це, доки не пошукала в Гуглі. Чомусь мені уявлялася скульптура Ньютона з фіговим листком, але це виявилося всього лише безневинне і навіть корисне для шлунку печиво-рулет з начинкою з інжиру.
17 січня – день бутлегера, започаткований на честь одразу трьох подій: початку сухого закону в США, винаходження віскі Templeton Rye та дня народження Аль Капоне. Замість віскі можна спробувати ще один напій американського походження – гарячий ром з вершковим маслом. В цей день і його свято також.
На четвер, 18 січня, припадає День здорової ваги жінок, тож їсти чи не їсти – кожен вирішує сам (я їстиму, попереджаю 😋).
В п’ятницю будемо смажити попкорн чи підемо за ним у кіно, а далі – 20 січня – День любителів сиру, і щоб полюбити сир ще більше – декілька висловлювань кращого фромажера світу Венсана Філіпа з його інтерв’ю для Elle.
💌 “Чим більше я знайомився з палітрами текстур, теруарів, зовнішностей і ароматів, тим більше зростала пристрасть”.
💌 “Сир схожий на вино: в ньому ми спостерігаємо за кольором, а в сирі – за скоринкою. Ми дихаємо її ароматом, пробуємо на смак. Є сири надзвичайно красиві, дуже гарні, які, тим не менш, не вибухають у роті. Що справді захоплює, так це поєднання ніжності та довгого післясмаку”.
💌 “Щоб бути хорошим фромажером, потрібно бути скромним. Не хотіти все знати, бо це неможливо. Також треба бути простим і пам’ятати, що матінка-природа завжди сповнена сюрпризів”.
💌 “Щоб знайти натхнення для створення плато, сконцентруйтеся на сирі та зробіть на ньому акцент. Презентація має бути настільки оригінальною, щоб клієнт був задоволений і ви бачили блиск в його очах. Іноді тарілка може бути порожньою, але якщо в ній є елегантність і сир підкреслено, це виглядає чарівно. Змінюйте кадрування, експозицію, розіграйте п’єсу, мов на сцені театру. Створюйте гармонію, ніби малюєте картину”.
💌 “Навчіться купувати різні продукти і ви відкриєте надзвичайну палітру ароматів. Зберігайте сир при правильній температурі, щоб могли проявитися всі смаки”.
💌 “Сир – це задоволення, коли їси його окремо, але він буде надзвичайним у поєднанні з вином чи медом, чи навіть з зовсім несподіваним партнером. В одному з випробувань я поєднав Tête de Moine з шоколадом, особливим перцем і мигдалем для текстури, і прикрасив сир, як шоколатьє прикрашає свої цукерки. Для вертикальної дегустації (коли представлений один сир різного віку – ред.) більш звичний Конте можна подати з бальзамічним оцтом з трюфелями або з fleur de sel – буде блискавка”.
21 січня треба спробувати New England Clam Chowder. І, може, для когось це американська юшка з молюсків, а для мене – пароль, що мав сказати Ейс Вентура, коли приходив у підземелля до свого друга – комп’ютерного генія:
– Пароль?
– Новоанглійський клем-чаудер.
– Це білий або червоний?
– Завжди забуваю… Білий?
Дійсно, білий, бо червоний – це манхеттенський, адже готується з томатами, а новоанглійський – з вершками чи молоком та вершковим маслом 🥛
В понеділок, 22 січня, на столі мали б стояти коржики Блонді брауні, а на наступний день – пиріг з ревенем.
24 січня в Сполучених штатах відзначали День арахісового масла і напевно готували сендвічі Елвіса, де окрім масла також є банани та підсмажений бекон. А 25 січня – свято кави по-ірландськи, гарячої чи холодної під шапочкою збитих вершків, яку, виявляється, дуже просто приготувати вдома, змішавши в скляній чашці еспресо з цукром, а потім з віскі. Класична пропорція – 80/40 і чайна ложка цукру. Поверх вершків додайте трохи подрібненого шоколаду ☕🍫
Ще один горіховий день припадає на 26-те, і треба їсти грильяжні цукерки з арахісу та фісташки.
На наступний день, 27 січня, вшановують існування шоколадного торта. За ним черга іншої кінематографічної страви – чорничних оладків, величезну тарілку котрих хотіла замовити на сніданок Фабіан – подруга персонажа Брюса Вілліса в “Кримінальному чтиві” 🥞
29 січня можна похрускотіти кукурудзяними чіпсами – з сальсою, гуакамоле чи сирним соусом, а зранку 30-го включити La vie en rose та насолодитися кавою з круасаном (мені подобається зерновий з “Молока від фермера”, але чула, що заморожені з Metro теж добрі).
Завершує місяць гарячий шоколад, і в подарунок для всіх любителів шоколаду буде рецепт 😋
Ще один видатне свято припадає на вівторок третього повного тижня січня – це День звільнення світу від дієт. В 2025 році святкуємо його 21-го числа.
Лютий
Перша субота лютого – це день, коли років десь 60 тому одна матуся в Сполучених Штатах дозволила дітям з’їсти морозиво на сніданок. А ми ж вже дорослі, то і дозволу питати не треба, і можна снідати морозивом хоч кожен день і навіть у ліжку 🙃
1 лютого – свято печеної Аляски, або морозива під шаром меренги.
3 лютого можна долучитися до ще одного американського свята і з’їсти шматок морквяного торта, а на наступний день зварити суп та нафарширувати гриби 🍄
5 лютого вам знову знадобиться рецепт шоколадних тістечок з рідкою серцевинкою, бо це День шоколадного фондю, але й Всесвітнє свято Нутелли також, тому принагідно нагадаю, що декілька років тому в Твіттері була цікава тенденція: користувач поєднували Нутеллу з сиром. Німецькі журналісти провели дослідження і з’ясували, що найвдаліші альянси з шоколадно-горіховою пастою створюють витриманий Чеддер, Гауда, Маасдам та Пармезан. Якщо з Брі, то дві пухкі скибки хліба треба підсмажити на вершковому маслі з одного боку, на одну з них викласти сир, другу густо намастити Нутеллою. З’єднати, щоб начинка була всередині, обсмажити разом до золотистої скоринки 🥪
6 лютого варто бути обережним у виборі страв, бо доведеться їсти паличками, і є ризик залишитись голодним. Але все можна виправити на наступний день, в свято фетучіні Альфредо – пасти з вершковим маслом та Пармезаном 🧀
9 лютого – День бейглів з лососем, і я не знаю, чим тут зарадити, бо з часу закриття New York Bagel Cafe біля Синагоги де дістати справжні бейгли – невідомо (в “Завертайлі” був просто бублик). Моя ж остання спроба їх спекти була невдалою ще на етапі опари, то ж замість булочок вийшла гумова піца. І майже доречно, бо цей день – і свято піци-пирога також, закритого чи відкритого з товстезним шаром начинки і тоненькими стінками 😋
Далі один за одним – дні брауні з крем-сиром (10 лютого), вшанування свинячої шкірки (неділя Супербоул) та сливового пудинга (12 лютого). Варто згадати і про Вівсянковий понеділок – другий понеділок місяця. В давнину святкувався в університетах Шотландії, проте в цей день студенти не їли вівсянку, бо вона і так складала весь їх щоденний раціон, а мали додатковий вихідний, щоб з’їздити додому за провізією. Аби свято вдалося, спробуйте додати до гарячої каші шматочок сиру чи вершкового масла та трохи її підсолити.
14 лютого – День шоколадних цукерок з кремовою начинкою. А можна ж зробити з сирною. Обрати сир за смаком (з блакитною пліснявою чи з білою, козячий чи добре витриманий з коров’ячого молока). Порізати сир на кубики розміром з цукерку, розтопити шоколад, занурювати в нього сир та викладати на решітку або папір. Сир типу Камамбер варто обирати з пружним тілом та попередньо зрізати скоринку, надто м’який блакитний чи козячий сир можна ненадовго покласти в морозильник.
18 лютого – День пиття вина. Без коментарів 🥂
21 лютого – День липкої булочки. Це майже те саме, що Cinnamon Roll, тільки з горіхами і випікається, як перевернутий пиріг. Тобто вершкове масло, корицю, цукор та горіхи викладають на дно форми, коли булочки готові – перегортають, і горіхи та карамель опиняються зверху. А булочки з корицею просто змащують кремом з вершкового сиру, і, як на мене, він там найсмачніший.
27 лютого – День полуниці. Тут майже як в анекдоті: «У вас полуниці коли починаються? – Наприкінці травня. – А у нас о шостій ранку». Але якщо вже трапляться спілі ягоди, яскравим акомпанементом для них стануть рукола та білосніжний сир типу Фета.
І ще трохи смачних свят:
16 лютого – День мигдалю;
20 лютого – День вишневого пирога;
22 лютого – День бананового хліба;
24 лютого – День капкейків;
25 лютого – День горішків, глазурованих шоколадом;
26 лютого – День оладок;
28 лютого – День шоколадного суфле.
Останній четвер лютого – свято Чилі кон карне. Це гостре рагу, що походить з півночі Мексики і складається з перця чилі в будь-якій формі, м’яса (яловичини та грудинки), квасолі чи бобів, томатів, а також часнику, цибулі та інших різноманітних приправ. Набір інгредієнтів оскаржується пуристами, які наполягають на присутності в рецепті лише м’яса та чилі 🌶️
Наступна страва, що була популярна серед прибулих нуворишів в Америці кінця 19-го сторіччя, як і попередня, містить м’ясо, а саме найвищої якості біфштекс чи цілий стейк 🥩
Друга складова – лобстер – не менш коштовна, і одразу стає зрозумілим, чому святкувати Surf and Turf Day призначили лише раз на чотири роки 29 лютого, бо в Києві, наприклад, живий лобстер на OLX коштує 3,4 тис гривень за кілограм (4,2 тис гривень в “Сільпо”), відповідно один міні-лобстер обійдеться в 1,7 тис гривень, а разом з найпростішим стейком порція Surf and Turf вартуватиме понад дві тисячі
Але є й хороша новина: з того часу вид Нувориш ординарус еволюціонував, і тепер замість великого страшного рака з клешнями можна взяти креветки, кальмари чи суміш морепродуктів, хоча знавці закликають не економити, а відзначити рідкісне 29 лютого як слід: осудливо розкішно 😎💵
Наприклад, загорнути свіжі гребінці в смужки хамона Пата негра та обсмажити на грилі або ж приготувати найдорожчий в світі хот-дог з м’ясом лобстера, шматочками вагю та ікрою осетра – цей день має запам’ятатися надовго 🎉🤭
Березень
Їстівні чи майже їстівні – в залежності від того, як ви ставитеся до індичих ший – свята березня:
1 березня відзначити найпростіше – це День компоту. Також в перший день весни святкують любителі арахісового масла;
2 та 4 березня готуємо, відповідно, банановий пиріг з кремом та фунтовий кекс, де всіх інгредієнтів – борошна, масла, яєць і цукру – має бути порівну, тобто по 453 грамів. Поміж двома солодкими днями можна перепочити і вдовольнитися холодною нарізкою 😬
5 березня – День сирних паличок (Cheese Doodle). Це майже як кукурудзяні палички, але з сиром та апельсинового кольору;
6 березня – День замороженої їжі, а деякі сири не тільки можна зберігати в морозильнику, але й рекомендовано французами – щоб сповільнити процес дозрівання. В той же день – свято печива Орео та чизкейку з білим шоколадом.
9 березня – одночасно радітимуть любителі крабового м’яса та тюфтельок.
12 березня треба запікати гребінці, 14 березня – День картопляних чіпсів, 15 березня – свято любителів арахісу;
16 березня – День артишокових сердець, і колись я розкажу, який знаю з ними дивний, але смачний салат.
17 березня – знаменна дата для тих, хто розуміється на ірландській їжі, і дуже доречним в цей день буде Чеддер;
18 березня – День вівсяного печива;
20 березня – це день равіолі, а вони на 100% є лише мініатюрною копією вареників 🤭
21 березня – урочистості на честь французького хліба 🥐🥖
23 березня відзначається день тостів Мелба – тонких сухариків, які шеф-кухар Огюст Ескоф’є готував для оперної діви, коли вона хворіла.
24 березня – День глазурованих шоколадом родзинок, а перед ними варто спробувати сирний стейк – сендвіч типу хот-дога з підсмаженим біфштексом та плавленим сиром всередині. Має бути дивовижно 😇
25 березня – Міжнародний день вафель. Цього дня меню буде складатися також з лобстерів (на цей раз – Ньюберг), приготованих з вершковим маслом, вершками, коньяком, хересом, яйцями та кайєннським перцем, і горіхів пекан.
26 березня – День шпинату;
В очікуванні супу з індичих ший можна приготувати паелью (27 березня)
30 березня – День супу з тих самих індичих ший;
31 березня – торжество на честь апельсинів та лимонів 🍊🍋
Свято попкорну призначене на другий четвер місяця, а День клинового сиропу – це третя субота березня.
Квітень
День арахісового масла з желе тут припадає на 2 квітня, шоколадного мусу – на 3 квітня, буріто та le Cordon Bleu – на 4-те.
Далі загрожує ризик вуглеводного передозування, бо 5 квітня меню складається з карамелі та коржиків з родзинками та прянощами, 6-го мають бути карамельний попкорн та бісквітні батончики Twinkie з кремовою начинкою, а 7 квітня – кавовий торт 🍰
9 квітня – свято Джин-тоніка, класичний рецепт якого передбачає 60 мл джину та 120 мл тоніка на порцію (пропорція варіюється від “один до одного” до “один до трьох”) плюс шматочки лайма та лід. Якщо захочеться додати до коктейля незвичних нот, варто звернути увагу на джин, витриманий у бочці, його в Україні роблять в Ясногородці.
І просто зараз любителям сиру вже можна починати готуватися до одного з головних свят року – дня фондю, який відзначається 11 квітня, а на наступний день смажити на грилі сендвічі з сиром чи, можливо, з залишками фондю, якщо такі дивом є
До визначної події в житті кожного сиролюба – енциклопедія фондю 🎉
🔶 Квадратне фондю та варіація з нормандськими сирами – тут
Походження фондю та раклета і як приготувати старовинне фондю за Ла Шапелем – тут
🍖 Акомпанемент для фондю та особливості приготування – тут
🍽️ Рецепти з розтопленим сиром: сині сірники, м’ята картопля, тіан та фондю в хлібинці – тут
🎥 Відеофакт: як виглядає справжнє швейцарське фондю – тут
Чим замінити та як легко і без зусиль помити горщик від фондю – тут
🥃 Фондю з віскі на ірландський манер та чим замінити Грюєр – тут
🥚 Яєчна кашка з сиром, яка б вважалася фондю в домі видатного французького гастронома – тут
🍞 Що приготувати з залишками фондю – тут
🍳 Єдино правильне фондю з яйцями до сніданку – тут
⛷️ Чого не можна робити з фондю та “Засмаглі на лижах” – тут
🧀 Гадання по фондю або сиру з дірками – тут
😋 Мініатюрне фондю з Камамбера – тут
І випробуваний рецепт класичного невшательского фондю на додачу 😇
На невелику компанію візьмемо:
▫️300 г сиру Грюєр;
▫️150 г сиру Емменталь;
▫️250 мл сухого білого вина;
▫️Зубчик часнику;
▫️1 чайну ложку лимонного соку;
▫️25 грамів крохмалю (2 столові ложки без гірки);
▫️На кінчику ножа чорний мелений перець та мускатний горіх;
▫️Кубики хліба, варена картопля, мариновані гриби, ковбаски, пікулі, інші овочі та фрукти для супроводу;
▫️Багато терпіння.
Для приготування фондю сири натерти на тертці (чим твердіший сир, тим меншими мають бути часточки, і навпаки). Зубчик часнику розрізати і змастити горщик зсередини.
🥂 Відлити трохи вина і розмішати в ньому крохмаль. Вино, що залишилося, перелити в горщик, поставити на невеликий вогонь.
🍋 Коли вино прогріється, влити лимонний сік та невеликими порціями підсипати сир. Перемішувати дерев’яною ложкою або лопаткою, промальовуючи у сирній масі вісімку (саме тут знадобиться терпіння, бо коли починаєш засипати сир у вино, здається, що він не розплавиться ніколи, і пройде не одна хвилина, перш ніж грудкувате вариво в горщику перетвориться на ароматний гладкий сирний крем)
🌰 Поступово додати крохмаль. Коли сирна маса стане однорідною, поперчити та приправити мускатним горіхом, можна підлити трохи кіршу.
Подати фондю до столу, всістися навколо та побажати один одному Bon Appétit!
13 квітня треба пекти персиковий коблер – десерт з нижнього шару фруктів та верхнього шару готових булочок чи печива, або ж галушок з води та борошна. Ідея була в тому, щоб через відсутність вершкового масла чи маргарину не місити тісто, і саме тим десерт відрізнявся від крамбла, де верхній шар – це крихта з вершкового масла, цукру та борошна з додаванням вівсяних пластівців чи горіхів. В сучасних версіях коблера обмежень немає, тому печиво попередньо печуть чи викладають на фрукти решітку з пісочного тіста.
Далі буде день горіхів пекан, а 15 квітня – день Макдональдс, і можна, звичайно, буркотіти, немов, невідомо, як те все готується і скільки там транс-жирів, і взагалі на роботу мене не взяли 😈, а можна просто з задоволенням з’їсти морозиво з теплим шоколадом чи маленьку картоплю з чізбургером і зібрати іграшку з Хеппі-міл, оце свято!
Переходимо до другої половини місяця, яка, мов Ноїв ковчег, виглядає не менш розмаїто 🙊
На 16 та 19 квітня припадають дні грибів та часнику відповідно. На додаток 16-го числа святкують день яєць Бенедикт – однієї з найпопулярніших страв з яєць і найулюбленішого сніданку в закладах, що історично складалася з підсмаженого тоста, яйця-пашот, бекону та соусу Голандез з вершкового масла, жовтків та лимонного соку, пізніше – з шинки та булочки мафін, а тепер вона буває і з копченим лососем, і з крабами, і з авокадо та шпинатом, і в круасані, і на скибці хліба. Незмінними залишаються лише яйця 🥚🥓
Незрозумілим є 17 квітня – день сирних кульок, оскільки пошук видає два їх різновиди: зроблені за технологією кукурудзяних паличок та кульки зі справжнього сиру. Готуються вони так: змішати рівну кількість вершкового та натертого твердого сиру, приправити за смаком, скатати кульки, обваляти в рублених горіхах чи суміші горіхів з сухофруктами, охолодити, подавати з крекерами.
18 квітня – День народження печива у формі тваринок (відомого нам під назвою “Зоологічне), йому виповнюється майже 200 років. І з 20-го по 23 квітня теж суцільні солодощі – один за одним йтимуть дні перевернутого пирога з ананасами, трюфелів з кеш’ю, глазурованих шоколадом, різнобарвних желейних бобів та вишневого чізкейку.
Також 23 квітня, якщо пощастить з погодою, можна вибратися на пікнік, а на наступний день спокуситися “поросятком в ковдрі”, тобто сосискою в тісті 🌭
26 квітня – свято прекрасних брецелів, а 28-го наступає черга чорничного пирога.
Останні дні місяця залишилися за креветками (29 квітня) та родзинками і бабл-ті (30 квітня) – майже дієта перед травневою порцією випічки та шоколаду 🤭
Шинку з ананасами в 2025-му запікаємо 20 квітня, адже цей день збігається з Великоднем. День боротьби з марнуванням їжі припадає на 30-те, це остання середа місяця.
Далі буде…
А Вы что скажете об этом?